Děti nechtějí státní maturitu

Na facebooku byla odpůrci státní maturity založena skupina. Skupina nese název „Nechceme státní maturitu!“

Což mě dovedlo k otázce, zdali je státní maturita krok správným směrem či nikoliv. Úvodem by možná bylo dobré říci, že jsem tak trochu mimo děj. Příští rok sice budu dělat státní maturitu, avšak Saskou. Zde je už samozřejmost, že je maturita zadávána centrálně, je to něco zaběhnutého, co se nehodlá v nejbližší době měnit.

Ale v Čechách je to jakási novinka. Ačkoliv státní maturity už nějaký ten pátek jsou, stále se najdou lidé, kterým to přijde jako naprostý nesmysl a nechtějí se s tímto faktem smířit. Většinou jsou to studenti méně náročných středních škol. Co si budeme nalhávat, v Čechách nakonec může dostat maturitu každý, kdo o ni stojí. Na některých odborných školách to nebyl žádný problém. Ale pak přišla státní maturita, maturita, která je stejná pro studenty gymnázia i pro studenty odborných středních škol. Některým se může zdát, že bude maturita těžší.

Nevím, nedělala jsem maturitu v Čechách, ani tu novou, státní a doufám, že to nebude potřeba. Vidím to zvenku. Ale myslím si, že je to správný krok, protože když dnes člověk v Čechách řekne, že má maturitu, nic to neznamená. Může být z nějaké nenáročné školy a proto by maturita měla státně zadávaná. Protože jen díky tomuto bude laťka nastavena stejně vysoko.

Snad jen díky tomuto v Německu maturita už něco znamená. Dostanete jí pouze na gymnáziu, je státem zadávaná a taky se předpokládá, že je člověk s maturitou na vysoké škole nebo univerzitě, či tam v nejbližší době půjde.

Myslím si, že takto by to mohlo fungovat za čas i v Čechách. Mít maturitu z gymnázia není jen tak, člověk musí něco dělat. Jenže pak absolvent řekne „mám maturitu“ a nikoho to nezajímá. Většina lidí v Čechách má maturitu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Společnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *