Proč neprovádět změny

Když něco vytvoříte, něco, co používají jiní lidé, něco co používají obyčejní lidé, neměňte to prosím. Protože s každou změnou pouze naštvete či dovedete k bezradnosti mnoho obyčejných uživatelů. Prožijí kvůli vám chvíle bezmoci, pocit poníženosti a samozřejmě bezradnost.

Ačkoliv vám přijde, že je provedená změna minimální či že je to změna k lepšímu, nakonec se ukáže, že jste pouze poškodili velké množství lidí a jen zlomek vaši snahu ocení. Stačí jen umazat jeden zbytečný odkaz a obyčejný uživatel se nemůže dostat tam, kam chce.

Co je tomu důvodem? Je to celkem prosté. Průměrný člověk se naučí jakýsi algoritmus, pokud nějakou činnost provozuje častěji. Je to vzorec, podle kterého jedná a počítá s tím, že se nezmění vnější vlivy a bude moci tento algoritmus používat až do konce svého krátkého života. Jenže pak přijdete vy se svými změnami a algoritmus je nepoužitelný.

Je menší skupinka lidí, kteří si téměř okamžitě vytvoří algoritmus nový, avšak drtivá většina se problém snaží řešit starým, již zaběhlým postupem a tím pádem nemá šanci se ze situace dostat. Tito lidé totiž nekoukají okolo, koukají jen na to jedno místo, kde se nacházelo to, co hledají, nekouknou ani o milimetr jinam. A přitom je to tak jednoduché!

Nejhorší to mají lidé, kteří si vytvoří šíleně dlouhý algoritmus, který je obtížný na zapamatování. Jakmile se ho naučí, vážou se jen na něj, protože je stálo mnoho úsilí tento postup ovládnout. Nesnaží se algoritmus žádným způsobem zkrátit. Radši udělají dvacet kliků myší, než by zmáčkli o pět kláves více a devatenáct kliků méně.

A takoví lidé se pak dostanou do bezvýchodné situace, když na hlavní stránce seznamu zmizí jeden malý odkaz na slovník. Pak už nezbývá nic jiného, než doufat. Doufat v znovuobjevení odkazu či pomoci z venku. …

Prosím, neničte lidem jejich algoritmy…

Příspěvek byl publikován v rubrice Společnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *