Mort

Kniha Mort je třetím dílem Úžasné zeměplochy od Terryho Pratchetta. A hned úvodem bych ráda konstatovala, že se mi kniha líbila zatím nejvíce.

K Pratchetovi mě přivedl přítel. Často jsem o Zeměploše slýchala, ale nikdy jsem neměla chuť si jakoukoliv knihu přečíst. Teprve když nějaké knížky byly doma, tak jsem první otevřela. Nelíbí se mi, jak spisovatel dokáže dopodrobna rozebírat úplnou blbost. Na dvou stránkách se rozepíše o něčem, co vlastně vůbec není důležité k pochopení děje a čtenář mezitím úplně zapomene, o čem že se to vyprávělo.

Proto mě mile překvapila Čaroprávnost, kde autor své sáhodlouhé popisy značně omezil. Člověk se konečně může soustředit na děj, kterého je akorát. Trochu jsem se bála otevřít další knihu, aby to zase nebyla Barva kouzel v bledě modrém, ale nakonec jsem neodolala a vzala Morta do ruky. Dobře jsem udělala, kniha mě nadchla snad ještě více než Čaroprávnost.

Snad na žádném místě v knize autor neztratil cit pro to, kdy už je vtipných komentářů tolik, že spíš člověka rozčilují. Nemusela jsem přeskočit jediný odstavec a knihu jsem přečetla jedním dechem.

Kniha vypráví o Mortovi, který má zrovna věk na to, aby ho někdo vzal do učení. Problém ale je, že ho nikdo nechce, na nic se nehodí. Když ho otec vezme na trh, všechny chlapce si někdo do učení vezme, jen jeho ne. I když… Těsně před půlnocí se přižene Smrť a nabídne Mortovi, že ho zaučí. Mort přijme.

Mort smrťovi pomáhá při jeho každodenních činnostech. Smrťova dcera se do Morta zamiluje, ale její láska není opětována. Smrť se čím dál tím častěji zdržuje mezi lidmi a tak na Morta padá čím dál tím více práce. Nakonec chodí za lidmi sám. Vše mu jde skvěle od ruky, minimálně do té doby, než se zamiluje. Má zabít princeznu, ale zamiluje se do ní a tak jí zachrání. Jenže to se stát nemělo. Všichni si myslí, že je princezna mrtvá, ačkoliv ona je neustále upozorňuje, že není. Mort změnil realitu a svět se řítí do velké katastrofy.

Dlouho se mu daří toto selhání před Smrtěm tajit, ale nakonec se vše provalí. Smrť samozřejmě zuří, ale nakonec se vše podaří zachránit. Vše se zase vrátí do normálu. Smrť znovu pracuje a nechce být člověkem, Mort se ožení, ale ne s princeznou. Manželé se stanou vévodou a vévodkyní města Sto Helit, ale to jen díky malému zásahu do reality, když vévoda omylem umře při souboji Smrtě s Mortem.

Jak jsem již řekla v úvodu článku, kniha se mi velice líbila a mile mě překvapila. Možná to bude tím, že když člověk nic neočekává, tak je příjemně překvapen a naopak, když jsou jeho očekávání veliké, často bývá zklamán.

Příspěvek byl publikován v rubrice ... Terry Pratchett se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *