Analýza času

Před několika týdny jsem si stěžovala, že nevím, kam se můj čas ztrácí. Chvilku před tím jsem zaslechla na některé z hodin managementu o analýze času. Je to vlastně tabulka, do které zapíšeme vše, co za den uděláme.

Nevím přesně, jaké sloupečky jsme si říkali, že tam mají být, a tak jsem si udělala sloupečky, které tam chci mít já. První sloupeček udává, kdy jsem činnost začala dělat, druhý kdy jsem ji skončila. Třetí sloupeček je čas v minutách. Čtvrtý je krátký popis činnosti.

Poté následuje priorita. Tady mám občas problém přiřadit tu správnou ale obecně je škola s prioritou A, vše, co mi vydělává peníze, má prioritu B, a činnosti, které není nutno vykonat, ale mám z nich užitek jsou označeny prioritou C. Pokud se jedná o vyhozený čas (cesta, nicnedělání) tak nemá prioritu žádnou.

Další sloupeček hodnotí danou činnost a to známkou 1, 2 nebo 3. Možná spíše než činnost samotnou hodnotí moji náladu po dokončení. Jsem ráda, že jsem se téhle věci věnovala? Mám z toho dobrý pocit? Nebo mám pocit, že jsem se věci nevěnovala dostatečně?

Poslední sloupeček je potřebný pro výpočet hodnocení celého dne. Je to součin třetího a šestého sloupečku. Takhle sama o sobě hodnota nic neudává, ale je to důležitý mezivýsledek.

Na posledním řádku tabulky pro každý den se nacházejí tři údaje. Prvním je suma času, to znamená, jak dlouho jsem byla vzhůru. Poslední v řádku je suma posledního sloupce. Nejdůležitější je ale prostřední hodnota, je to hodnota v posledním sloupci posledního řádku vydělená celkovým časem. Číslo udává průměrné hodnocení všech činností dne a to s ohledem na jejich trvání. Je to celkové hodnocení dne, nabývá hodnot od jedné do tří. Dokonalý den bude mít hodnocení 1, den kdy se nic nedaří, bude ohodnocen trojkou.

Tím to ale nekončí. Celkové hodnocení dne mi sice řekne, jak jsem s časem naložila, jestli jsem ho vyhodila nebo smysluplně využila. Zajímavé je ale také se na vše podívat z dlouhodobého hlediska. Proto ze všech hodnot ještě vytvářím graf.

Aby graficky více vyniklo, kdy mám špatné dny a kdy dobré, udělám z hodnot nejdříve jakousi obrácenou hodnotu. Do grafu ke každému dni vlastně přiřadím hodnotu (3 – hodnocení dne). Tím dostanu graf, kde jsou dobré dny maxima funkce a špatné její minima.

Říká se, že analýzu času dělá jen člověk, který ho má opravdu hodně. A já s tím souhlasím. Sice si udělám krásnou analýzu toho, jak nakládám s časem, ale sami se podívejte na graf. Je tam nějaké zlepšení? Vidíte snad tendenci nahoru? Já teda rozhodně ne. Jen vidím neustálé kolísání nahoru a dolů. Jednou je úspěšný den, ale je následován neúspěšným. Je tedy analýza času vůbec k něčemu?

Ano, minimálně mně ano. Konečně vím, kam se ten můj čas ztrácí. :)

Příspěvek byl publikován v rubrice Život se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Analýza času

  1. Fanda napsal:

    Sestro moje, ty jsi vazne blazen. Delam spoustu veci, i veci ktery jsou absolutne k nicemu, ale tohle by me nikdy nenapadlo. Skoro te az obdivuji.
    Ale kdyz tak premyslim o svem casovem harmonogramu dne, zajimalo by me kam by se zaradil cas venovany cetbe na zachode? Je to vlastne tak trochu dva v jednom :)

    • Hnědooká napsal:

      Ptáš se na prioritu nebo na hodnocení? Já tam zapisuju zaokrouhleno na 15 minut a na záchodě jsem tak maximálně tři, radši si pak čtu v posteli. Takže záchod nezapíšu (je moc krátký a v rámci jiné činnosti – když se třeba 90 minut učím, tak jsou 3 zanedbatelné). Když pak budu číst, napíšu četba, priorita C a hodnocení podle toho, jestli bych se třeba místo toho nemusela učit. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *