Který smysl je nejdůležitější?

Který smysl je nejdůležitější?

Člověk má hned pět smyslů.  Jsou jimi chuť, hmat, sluch, zrak a čich. Zamysleli jste se někdy nad tím, že byste některý z nich ztratili? Který smysl je pro vás ten nejdůležitější, ten, bez kterého byste se rozhodně neobešli?

Nedovedu si představit život bez žádného z pěti vyjmenovaných smyslů, ale přesto má u mě každý smysl jinou prioritu. Chuť a čich jsou si svým způsobem hodně podobní. Jídlo cítíme a pak ho chutnáme. Chuť a čich sice patří k sobě, ale radši bych byla bez chuti než bez čichu. Když nebudu mít chuť, stále si budu moci přivonět ke všem jídlům, ale sotva budu ochutnávat květiny, abych zjistila, jak voní. Pro mě je nejpostradatelnějším smyslem chuť, jen o něco více je pro mě důležitý čich.

U zbylých tří smyslů nevím, jak je seřadit. Vždy když vyberu jeden, který je mi přednější než ostatní, uvědomím si, co všechno mi ostatní smysly přináší.

Nejdříve jsem chtěla napsat, že nejpřednější je zrak. Nevidět svět je pro mě nepředstavitelné. Žít celý život v temnotě, nemoci číst knížky, nevidět tváře mých přátel. Nevidět krajinu kolem mě, nikdy nespatřit mraky plující krajinou. Už nikdy nepořídit žádnou fotku, kterou bych mohla vidět. Nevidět na monitor, nemoci psát.

Jenže pokud dám přednost zraku před sluchem, už nikdy neuslyším žádnou hudbu. Už nikdy neuslyším zvuk piána a ani žádné basy. Už nikdy neuslyším tu nejkrásnější větu: Miluju tě. Nikdy neuslyším hučet vodu tekoucí přes jez, šumění lesa, zpěv ptáků, ani zamňoukat kotě.

Ale co teprve, když dám přednost ostatním smyslům před hmatem? Hmat přeci není jen dotek prstů na různých materiálech. Je to také pocítit objetí, cítit polibek. Nedokážu si představit život, kdy bych se dotýkala všeho možného a nic necítila. Kdyby se mě někdo dotýkal a já to necítila.

Takže který smysl je ten nejdůležitější? Chtěla jsem říci zrak, ale vzápětí jsem si uvědomila důležitost hmatu. Ale ani sluch není postradatelný. Asi bych dokázala žít bez čichu a chuti. Bylo by zvláštní necítit vůně kolem sebe a necítit chuť jídla, které jím. Ale v porovnání se ztrátou zraku, sluchu nebo hmatu je to zanedbatelné.

Příspěvek byl publikován v rubrice "Umělecká tvorba" se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Který smysl je nejdůležitější?

 1. Michael ŠOUREK napsal:

  Ono se to dá rozvléci i dál, jako i ostatní věci, ne jen smysly. Třeba já jsem si říkal, že by se dalo obejít bez malíčků a nebo bez prstů na nohou. Jednou jak jsem jel v zimně na kole tak jsem si ruce spálil mrazem, sice se mi všechny popáleniny zahojily. Ale uvědomil jsem si, že absence čehokoliv na těle je jaksi nepřijatelná. Když se člověk jen teoreticky zamyslí nad prsty které používá sporadicky. Tak si řekne, že by se dalo bez nich obejít, ale když by mu hrozilo, že o ně příjde, tak by najednou se začal rozpomínat o tom, co všechno to bude představovat za ztráty. I když je faktem, že by se člověk po té ztrátě s tím časem vyrovnal.

 2. Maoran napsal:

  Také jsem nad tím jednou přemýšlela a došla jsem k závěru, že pro mě je nejdůležitější zrak. Možná proto, že jsem zdědila docela dost dioptrií, což mě občas omezuje a tak bych se asi vzdala hmatu nebo chuti ve prospěch zraku. Ale jak říká Michael z komentáře přede mnou, ztráta čehokoliv je nepřijatelná a pevně doufám, že to co teď mám mi zůstane napořád.

 3. Apo napsal:

  musím se přidat.. pro mě je také nejdůležitější zrak, ale třeba bez sluchu bych se asi taky neobešla.. čich je ale taky velmi důležitý- např
  jak poznat že unika plyn. není snadné se rozhodnout..

 4. saurus napsal:

  Jsem zastánce toho, že nejdůležitější smysl je sluch. Jelikož jsem nikdy neměl nějaké větší problémy se zrakem beru to jako samozřejmost, ale ne úplnou, avšak sluch je pro mne smyslem bez kterého bych se jen tak neobešel. Jelikož preferuji učení jazyků oproti přírodním nebo humanitním vědám, jsem zastáncem sluchu, jelikož je pro mě důležité poslouchat anglické filmy a mluvit tímto jazykem. Angličtina je něco jako můj styl života, proto jsem tedy pro sluch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *