Kouzelná krabička

Kouzelná krabička

Stává se vám někdy, že něco píšete, ale najednou nevíte, co dál? Potřebujete malinko popostrčit, abyste se pohnuli z místa? Mně se to občas stane. Ale mám kouzelnou krabičku, která mě dostane z nesnází.

Jak taková krabička vypadá? Neměla by být moc velká, aby nezabírala zbytečně moc místa. Uvnitř skrývá větší množství slov. Slova jsou napsaná na malých papírcích a v nouzi si nějaký vytáhneme. Například já mám v krabičce různá slova napsaná mými přáteli. Vedlejší efekt je, že poznám jejich písmo, a když vytáhnu slovo, vždycky si na někoho vzpomenu.

Pokusím se vám ukázat, jak to vypadá v praxi. Píšu nějaký text, jako právě teď. Najednou mám nouzi o další směr, kterým se vydám a tak sáhnu do krabičky a vytáhnu si slovo.

lovosan

No, to není zrovna nejlepší příklad, ale zkusím vysvětlit, co následuje po vytáhnutí slova. Moje pravidla jsou taková, že nemusím použít přímo slovo, které si vytáhnu, ale díky tomuto slovu se dopracuji odvozováním k nějaké myšlence, kterou v článku použiji. Takže nakonec se může stát, že mi velice pomůže i slovo, které s textem, co zrovna píšu, vůbec nesouvisí.

Lovosan je slovo napsané mým přítelem. V první řadě poznám rukopis a vzpomenu si na něj. Následně začnu uvažovat o tom, co to je a jak to souvisí s tím, co právě píšu.

Lovosan je hnojivo. Je to látka, která podporuje růst rostlin. Rostliny by vyrostly i bez hnojiva, ale měly by to obtížnější. A spojitost je tady! Když píšeme, je to, jako by rostla květina. Pomalu se text rozvíjí a roste, až je jednou celý. Občas je ale těžké, aby vyrostl další odstavec. A pak použijeme krabičku se slovy. Pomůže textu se rozrůstat.

Zkusíme další slovo.

alkohol

Kupodivu zase slovo od mého přítele, ačkoliv papírky popsané jeho rukou tvoří velmi nízkou část. Ale hned mě to vede k další myšlence. Někteří spisovatelé tvrdí, že jim alkohol otevírá mysl. Že jim pomáhá psát. Podle mého názoru je to blbost, alkohol rozhodně psaní nepomáhá, spíše naopak. Je blbost se opít, když nevíme, jak v psaní pokračovat. Mnohem lepší je sáhnout si do krabičky pro jedno slovo, které nám ukáže další cestu. Pomůže nám dívat se na věc z jiné strany. Často z takové, o které jsme vůbec neměli zdání.

Podle mého názoru krabička dělá psaní zábavnějším. Často se mi stane, že vytáhnu slovo, které je úplná blbost a to mi vykouzlí úsměv na tváři. Zbaví mě to pocitu bezmocnosti, že nevím jak dál. Možná vám to celé přijde jako blbost a zbytečnost, ale já na svojí kouzelnou krabičku nedám dopustit. Je to hned po notebooku to nejdůležitější, co mám (teda aspoň co se věcí týče, osoby jsou zase jiná kategorie…). Umožňuje mi to dělat to, co mě baví. Psát. Psát bez záseku a bez nouze o myšlenky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a vše kolem se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Kouzelná krabička

 1. Pingback: Hnědooká : Kouzelná krabička elektronicky

 2. David Kříž napsal:

  Dobrý den,
  Vaši kouzelnou krabičku používám v rámci tréninku paměti. Chtěl bych se zeptat kolik slov paměťová krabička obsahuje a proč nejde vygenerovat více jak 99 slov?
  Díky za odpověď :)

 3. Tina Henschová napsal:

  Momentálně krabička obsahuje 1432 schválených slov. :)
  Vzhledem k účelu krabičky mi přišlo zbytečné, aby se dalo generovat více.

 4. Rudyamon napsal:

  Ahoj,
  objevil jsem Vaši kouzelnou krabičku a hned jsem ji použil. Na svých stránkách píšu kratičké básničky s názvem Slovíčka. První vygenerovaná slova – naděje, minulost, mlok, žaluzie, řeč, darebák – vydala na básničku Válka s mloky, tak Vám ji posílám… :-)

  Mlok zapřel minulost s nadějí,
  říkal: „Čas změn už vane tu.
  Vždyť v známém proroctví svádějí
  potomci boj o planetu!“

  Špehýrkou pak přes žaluzie
  uviděl knihu, žádný brak.
  Ztratil řeč z téhle beletrie –
  napsal ji Čapek, darebák…

  Víc k básničce je na mé stránce.

  Přeji hezký den.
  Rudyamon

 5. Rudyamon napsal:

  Ahoj,
  ještě malý dodatek k předešlému příspěvku. Další vygenerovaná slova – socka, limonáda, rakvička, víla, nástroj, slámka – jsem o několik dnů později zpracoval do básničky Nástroje. Kouzelná krabička je fakt skvělý pomocník.

  Sockou jezdím do rachoty,
  ještě se snem za víčky,
  o svačině pojím šproty,
  pak dám hřeb do rakvičky.

  Slámkou stáhnu limonádu,
  pak vyčistím nástroje,
  závěr dne však nemá vadu –
  spím s vílou bez závoje…

  Víc k básničce je na mé stránce.

  Přeji hezký den.
  Rudyamon

 6. Jaroslav Joch napsal:

  Dobrý den, Váš generátor slov rád používám, ale ustrnul na jistém počtu slov, který neroste ať přidávám jak přidávám. Mohla byste prosím zařadit další slova? Já už těch zhruba 1800 slov znám skoro nazpaměť. Díky moc, Jarda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *