Zákaz lysohlávek v Nizozemsku

Zpráva, že v Nizozemsku zakázali lysohlávky, mě vede hned k několika otázkám. První z nich je, zda-li se tento zákaz bude dodržovat a hned si dokážu i odpovědět. Stačí mi k tomu jednoduché ne.

Dá se to docela jednoduše převést na české poměry. Jako příklad vezmu marihuanu – v České republice je zakázáno s ní obchodovat, přesto jí ve větších městech můžeme sehnat téměř na každém rohu. Ze zákonu si nikdo velkou hlavu nedělá – zakázané ovoce totiž chutná nejlépe. Proto si myslím, že i přes zákaz nebude problém v Amsterdamu sehnat halucinogenní houbičky. K tomu musíme ještě připočítat fakt, že zásoby, které už obchodníci nakoupili určitě nevyhodí, protože to pro ně byla nemalá investice.

Zamezí v Nizozemsku zákazem lysohlávek ohrožování života omamnými látkami? I na tuto otázku je velmi jednoduchá odpověď – nezamezí. I kdyby všichni prodejci omamných hub zákaz uposlechli, stále tu máme jiné látky, které utlačují racionální myšlení. Pokud se člověk sjede hašišovými koláčky, začne uvažovat lehkovážně a tím ohrožuje svůj život. Není od věci konstatovat, že k tomu často stačí i obyčejný alkohol.

Je tedy vládní rozhodnutí správné? Nedokážu říci jednoznačnou odpověď. Možná je to první krok učinit z Amsterdamu město, které nebude spojováno jen s legálními drogami. To ale podle mého názoru odláká nemalé množství turistů, protože co si budeme namlouvat, většina lidí do Amsterdamu jezdí právě kvůli legálnosti a dostupnosti drog.

No jo, někde zakazují, a za rok jinde držení houbiček povolují… Časy se mění.

Příspěvek byl publikován v rubrice Společnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *