Srdce v Atlantidě

V knize můžeme najít pět příběhů, které dohromady tvoří jeden celek, ale člověk se na ně klidně může dívat jako na 5 samostatných příběhů. …

NIČEMNÍ MUŽI VE ŽLUTÝCH PLÁŠTÍCH

Vše začíná rokem 1960. Příběh se točí kolem jedenáctiletého Bobbyho, který žije pouze s matkou, která mu neustále připomíná, že jim toho otec moc nenechal. Bobby má dva nejlepší přátele – jeden z nich je Sully-John a druhá je Carol.

Do baráku, kde Bobby se svou matkou bydlí se nastěhuje Ted. Je to starší člověk a Bobbyho matce Liz je už ze začátku nesympatický, a to jenom proto, že si půlku věcí přivezl v papírových taškách.

Bobby se s ním ale spřátelí. Šetří si zrovna na kolo, protože jeho matka mu nechce dát ani pětník(„tvůj otec nám toho zrovna moc nenechal, Bobby-O“). Ted se o tom dozví a dá Bobbymu možnost přividělat si. Liz řeknou, že Bobby bude jenom předčítat noviny, ale ve skutečnosti se má Bobby koukat okolo, když jde po ulici. Pokud uvidí něco zvláštního, třeba křídou namalované komety a hvězdy vedle skákacích panáků nebo vyvěšené plakáty o ztrátě domacího mazlíčka či ocasy draků pověšené na telefoních drátech, má to Tedovi ihned říci. Jsou to znamení, kterými se pravděpodobně domlouvají ničemní muži ve žlutých pláštích. Tito muži jezdí v křiklavých neslušných autech a snaží se chytit Teda.

A tak se Bobby kouká okolo. Nic nejdříve nevidí. Ale potom začne potkávat skákací panáky, u kterých jsou nakreslené hvězdy a komety. Ale Tedovi to neřekne, bojí se, aby se zase nepřestěhoval jinam. …

SRDCE V ATLANTIDĚ

Tento příběh se odehrává v roce 1966. V této části nás King nádherně dostane do šedesátých let. Vše se odehrává na univerzitě v Maine. Hlavní postavou je Pete. Hned v prvním ročníku propadne kartám(srdcím) a na učení mu už nezbývá čas. Pojítkem k předchozímu příběhu je Carol, která bude chvíli s Petem chodit.

V tomto příběhu poznáváme, jak se hippie-šílenství šířilo.. Na začátku byla ptačí stopa v kroužku.. a jak to dopadlo.. ?

Byla to dobrá doba pro dívky. Chlapci, kteří nestudovali, umírali.

Nakonec vraždili i ti, kdo byli proti vraždění.

SLEPÝ WILLIE

Zde je popsán jeden den vietnamského veterána Willieho. Odehrává se v roce 1983. Willie je člověk několika tváří. Během dne se několikrát převlékne v úplně jiného člověka. Pojítek na předchozí příběhy je hned několik. Willie je ten, kdo v prvním příběhu pomáhal zmlátit Carol, Willie byl ve Vietnamu spolu se Sully-Johnem(ten nakonec taky chodil s Carol) a s Ronniem, kterého ve druhém příběhu kvůli kartám vyhodili ze školy.

PROČ JSME BYLI VE VIETNAMU

V tomto příběhu se přeneseme do skoro dnešní doby. Píše se rok 1999. Zde jde o Sully-Johna. Vyprávění začíná tímto odstavcem:

„Když někdo umře, začnete přemýšlet o minulosti. Sully to věděl určitě už roky, ale teprve v den, kdy měl Pags pohřeb, se mu to zformovalo v hlavě jako vědomý prostulát“ Sully nakonec umře velmi podivnou smrtí.

NEBESKÉ STÍNY NOCI PADAJÍ

A zde se zase příběh točí okolo Bobbyho, nyní již padesátiletého. Přijel na Sullyho pohřeb. Setkává se tu s Carol, o které si všichni myslí, že zemřela. Za zmínku možná ještě stojí, že Ted je pořád naživu. …

Kdo očekává horror, bude zklamán. Přiznám se, že jsem celou knihu čekala, až přijde něco hororového, ale mimo menších náznaků v knize nic není. Asi nejtypičtější je pro kinga první část, vyskytují se tam prvky nadpřirozena i hororu, avšak ve velmi malém množství.

Zároveň ale musím konstatovat, že kniha je velmi povedená(snad ani nemůže být jinak, když se podíváte, kdo jí napsal) a i když jsem očekávala něco jiného, moc se mi líbila.

King prostě umí psát.

Vypustila jsem plno důležitých a zajímavých věcí. Chtěla jsem jenom knihu trošku nastínit, né převyprávět celý děj.. Spíše přivést čtenáře tohoto článku k přečtení knihy… Když si knihu přečtete, zjistíte že je mnohem lepší, než jak já jsem jí tu popsala.

Příspěvek byl publikován v rubrice ... Stephen King se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *