Vesmír

Velký třesk, to byl prý počátek. Ale jak k němu došlo? Nikdo neví se stoprocentní jistotou, že vše začalo velkým třeskem. I kdyby byla pravda že k nějakému velkému třesku došlo, přece muselo být něco před ním. Kde se tu vzal?

Podle jedné z mnoha teorií bylo na začátku hodně energie soustředěné v jednom bodě a ta se najednou začala rozpínat, explodovala. Ale proč? Vše přece mohlo zůstat tak, jak bylo. Co Vesmír přimělo k tomu, aby se začal měnit? Aby se v něm vytvořila mimo jiné i naše planeta, Země? Mohla to být jen shoda náhod, mnoha náhod, aby vznikl svět tak, jak ho známe? Pravděpodobnost se blíží nule. Stačil by jen trošku jiný poměr částic a antičástic a my bychom neměli šanci existovat.

Vesmír je prý nekonečný. Takže nikde nekončí? To přece není možné, všechno někde končí… Přímka prý ne? Ale ano, v nekonečnu. Takže Vesmír končí v nekonečnu? A co je za tím nekonečnem?

Když jsem byla menší a ještě doufala, že mi někdo vysvětlí, co za tím Vesmírem je, bylo mi to vysvětleno pomocí balónku. Vesmír se nafukuje a proto je nekonečný. Když se dostaneme na konec, konec už je dávno dál. Ale mě to nestačilo. Má otázka zněla, co je okolo toho balónku?

Ani dnes nezní má otázka jinak. Co je za Vesmírem? Nic? A co je to nic? Vakuum? Ale i vakuum musí někde existovat, takže co je za vakuem? Jiný vesmír?

Proč nikdo nedovede uspokojivě odpovědět na tuto otázku? Ptám se jen, co je tam? Dalo by se to přirovnat k* otázce co je za rohem?*, ale nikdo mi neodpoví. Někteří se o to pokusí, ale dostane se mi odpovědi, která mi nestačí.

Asi bude muset …

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *