Jak Tintina vyvolávala černobílý film

Když jsem zjistila, že je doma jak technika na vyvolávání černobílých fotek tak chemikálie, bylo rozhodnuto, že se do focení černobílých fotek pustím nejen proto, že ve škole budeme muset. Problém ale byl, že jsem nevěděla jakým přístrojem fotit, neboť jsem vlastníkem pouze několika digitálních fotoaparátů. To ale vyřešila maminka, když vytáhla starého Sokola, starou Čajku a trochu novější automat. Mně se nejvíce zamlouval Sokol, protože na něm šlo vše nastavit, automat přeci jen omezuje.

A tak jsem se vydala do města s úkolem pořídit dvoustovkový černobílý film. Jenže bohužel měli jen poslední stovkový, ale to mi ani moc nevadilo, vzala jsem ho a v zápětí pořídila prvních pár snímků. Protože chemikálie, které jsem u nás doma našla, byly přibližně dvacet let staré a papíry vystavené světlu, objednala jsem si balíček obsahující vývojky, rychloustalovač, dva filmy a jedno balení papírů. Jen to nejnutnější, abych vše mohla zkusit.

Když mi balíček přišel, tak jsem byla tak netrpělivá, že jsem vyvolala film, který byl v Sokolu, když jsem ho našla a půlku toho stovkového. Ale bohužel se mi ani jeden film nepovedlo vyvolat a teď už dokonce i vím proč. Nicméně tenkrát jsem netušila, kde je chyba a tak jsem zkusila nafotit ještě jeden film, donesla ho do fotolabu, ale i odtamtud jsem odcházela s úplně průhledným filmem.

Kde byl problém? Stovkový film byl po vyvolání úplně černý, takže mi bylo jasné, že jsem ho při manipulaci musela vystavit světlu. Ale co ty dva zbylé, proč byly úplně průhledné? Nevěděla jsem, jestli mám věřit teorii, že se mi nějak popraly chemikálie nebo tomu, že je film nesvícený. Ale když jsem si nesla film z fotolabu, bylo mi jasné, že s foťákem bude něco v nepořádku. A taky že ano, chudák už má svá nejlepší léta za sebou.

A tak jsem půlku stovkového filmu dala do našeho automatu, se kterým se ještě relativně nedávno fotily barevné fotky. Když jsem nafotila všechny zbylé snímky, přišel velký den, znova jsem se pokusila film vyvolat. Jenže v tom spěchu (maminka mi zrovna nandávala oběd) jsem úplně zapomněla, že jsem chemikálie zrovna vytáhla z ledničky. Reakce tudíž kvůli nízké teplotě probíhala mnohem pomaleji a nestihla za předepsaný čas proběhnout kompletně. Nicméně i přes tuto hloupou chybu jsou na filmu fotky, sice světlé, ale jsou tam!

Takže si troufám tvrdit, že až dofotím film, který mám ve foťáku zrovna teď, už se mi povede film vyvolat tak, jak se má. A pak budu moci konečně vyvolat nějakou fotku. :)

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *