Nenávidím a miluji

Profesor Werner učí na střední škole latinu. Letos je jeho hlavním zájmem septima, je to třída plná chlapců, až na dvě dívky v první lavici. Při první hodině si ale ani jedné nevšimne. Snad jediný, který mu utkví v hlavě je Antonio, snad nejnadanější žák v celé třídě.

Jednou si všimne i Magdaleny, dívky sedící v první lavici. Magdalena je neobyčejně krásná, její otec je profesor na univerzitě, ale latina jí moc nejde. Když má v pololetí nedostatečnou, jde za Wernerem a snaží se ho přemluvit, aby jí nedostatečnou nedal, že se začne učit.

Protože byli sami v prázdné třídě, žáci si myslí, že Magdalena nedostatečnou nedostane. Ale opak je pravdou. Werner se s Magdaleniným otcem domluví, že ji bude doučovat.

Werner Magdalenu miluje a jednou se mu i ona vyzná ze svých citů. Rozhodne, že ji nebude dál doučovat a jde za jejím otcem. Místo toho, aby se na něj hněval, domluví svatbu. Magdalenin otec se o ni bojí a rád by ji dal někomu rozumnému.

Svatba bude hned o prázdniny. Magdalena díky Wernerovi nyní v latině vyniká. Hned po svatbě letí manželský pár do Říma na svatební cestu. Tam jsou tři týdny a Magdalena, nejdříve nadšena všemi chrámy, po několika dnech nechce vidět už žádné antické památky, její zájem úplně opadl. Werner to sice nenese dobře, ale vyhoví Magdaleně.

Po návratu domů se dozví, že otec zemřel. Magdalena propadá depresi, na otcovi velmi lpěla, a po prázdninách ani nenastoupí do závěrečného ročníku. Nakonec se Wernerovi podaří Magdalenu přesvědčit, aby dodělala maturitu. Spolužáci ji vřele uvítají a ona se snaží dohnat, co zmeškala. Antonio se stane jejím milencem. Werner to sice tuší, ale nemá žádný přímý důkaz a tak se snaží to nevidět. Nakonec se už neudrží a dá Antoniovi do písemky citát, kterým mu dá najevo, že všechno ví. Antonio se zastydí. Možná kvůli tomu i spáchá sebevraždu, možná je to kvůli dopisu od otce z Německa, který na něj naléhá, aby jel za ním. Antonio nechce, chystá se válka. Možná to ani nebyla sebevražda, ale jen nešťastná náhoda.

Po Antoniově smrti Magdalena znovu propadne depresi. Je tu ale ještě jiný problém, je těhotná a otec je Antonio. Werner Magdalenu miloval, miloval i Antonia, nic jí nevyčítá a nabídne se, že s ní dítě vychová.

Magdalena se nakonec rozhodně, že bude studovat, a malá Livie vyrůstá u Lídy, Antoniovy matky. Livie prodělá křivici a kvůli tomu ji její matka nemá ráda. Poukazuje na její vadu a tím zapříčiní, že se Livie upne na Wernera. Magdalena ale nedostuduje a Livie může žít zase se svou rodinou. Lída vážně onemocní plicní nemocí. Jednou ji jdou navštívit do sanatoria i s malou Livií a ta se dozví, že Werner není její otec.

Werner si vymyslí pohádku plnou romantiky, nepřizná, že byla Magdalena nevěrná a Livie svou matku začne obdivovat a milovat.

Wernerova tchýně si najde nového přítele. Jednou se k nim nastěhuje i jeho syn a vše nakonec vyústí v milostný poměr s Magdalenou. Tohle ale Werner zvládne celkem dobře, i když vztahu přímo nezabrání, otevře Magdaleně oči a ona vše ukončí.

Třetí a poslední nevěra ale dopadne úplně jinak. Magdalena propadne houslistovi Olinovi, který se o ni zajímal už za studentských let. To si ale vzala Wernera. Jejich vztah je sice utajen, ale Werner Magdaleniny neustále se měnící nálady zná a ví, co se děje. Nechce tomu ale věřit a neustále si něco nalhává. Když Magdalena o Štědrý den podle jejích slov na chvilinku zmizí, nepřítomnost se protáhne na několik hodin. Werner ví, kde ji hledat a tak se za ní vydá, poníží se kvůli Livii, která se o matku bojí. Nabídne milencům, že si zítra vše vyříkají, ale dnes je Štědrý den a doma čeká Livie. Oba mu děkují, že je pochopil.

Druhý den ale Magdalena svému manželovi vše vyčte, Olin ji nechal. Jenže nakonec se stejně zase dají dohromady a společně utečou do zahraničí. A tak zůstane Werner s Livií sám a je podezítám za pomoc při politickém útěku. Pracuje v knihovně a Livie je nejlepším žákem ve třídě. Ale přesto nedostane od třídní doporučení na vysokou školu. Nakonec přece jen ale studuje.

Olin Magdalenu samozřejmě opustil. Žila dlouho sama a zbláznila se. Její přátelé ji dopraví domů, kde ji už Werner očekává. Neví, co bude dál. Miloval ji a nenáviděl, nenávist však vzal čas, teď ji jen miluje. Je to jediné pro co žije, i když ho vůbec nepoznává.

Svůj příběh Werner vypráví doktorovi, několikrát ho během vyprávění osloví. Uvažuje, co by bylo jinak, kdyby se zachoval jiným způsobem, na konci doktorovi klade otázky, co bude dál.

Příběh by se dal shrnout jednou větou. Kniha o profesorovi, který si vzal svou studentku, a ta mu kvůli nerovnému manželství utekla. Nic zajímavého, řeknete si. Ale Valja Stýblová svým vyprávěním vnese do příběhu něco, díky čemu nedokážete odtrhnout mysl od děje. Nutí vás k přemýšlení, dychtíte po dalším ději. Nechcete, aby kniha skončila.

Příspěvek byl publikován v rubrice ... Valja Stýblová. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *