Válka s mloky

Válka s mloky je antiutopický román, který byl napsán roku 1935.

Kapitán Van Toch objeví na ostrově Tana Masa v Tichém oceánu podivuhodné tvory, kterých se domorodci bojí. On ale zjistí, že jsou to velmi inteligentní a záhadné existence a domluví s nimi oboustranně výhodný obchod – on jim bude dodávat nože na obranu proti žralokům a za to se mu dostane perel z mořského dna. Kapitán rozveze tyto černé tvory po několika ostrovech a tato dohoda mu vynáší obrovské zisky.

Po nedlouhé době se rozhodne o tomto obeznámit svého kamaráda z dětství, továrníka G. H. Bondyho. Uvítá ho pan Povondra, který nejdříve neví, zdali má Van Tocha za pánem dovést či nikoliv. Nakonec se rozhodne, že ano.

Po kapitánově smrti se z mloků stane levná a výhodná pracovní síla a díky nim vzkvétá celá společnost.

Nakonec se mloci přemnoží a chtějí rozšířit svá území. Trhaviny a jiné zbraně, které jim dodali lidé, použijí k ničení pevniny. Postupně chtějí celý svět přetvořit na jednu velkou pevninu. A tím začla ničivá válka s Mloky. Moře už sahá až k Drážďanům a v Praze pan Povondra vzpomíná na to, jak pustil kapitána do domu. On vlastně za celou tu zkázu může.

Mloci žijí jen ve slané vodě, ale na konci knihy pan Povondra zahlédne jednoho i ve Vltavě.

V celé knize můžeme nalézt několik narážek na nacismus či nesmyslnost války. Pan Povondra hraje v knize zvláštní roli – není vlastně vůbec důležitý, ale přesto je příčinou celého problému. To poukazuje na fakt, že záleží i na maličkostech, právě aličkosti tvoří dejiny. Na dílo se také můžeme dívat jako na alegorii na rozpínavost Třetí říše.

Příspěvek byl publikován v rubrice ... Karel Čapek se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *