Pistolník

První díl dlouhého příběhu Temná věž, který napsal Stephen King, král hororu. Chtěl napsat něco velkého. Začal již ve svých studentských letech – napsal větu, kterou pistolník začíná „Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách“. Mezitím napsal plno jiných románů, mimojiné i svůj první, Carrie, velmi úspěšný horor.

Tato série se ale od Kingovy tvorby odlišuje – nalezneme zde jen velmi málo prvků hororu. Kdo vezme knihu s očekáváním napínavého hororu, bude zklamán. King nás zavede do budoucnosti, která se nám může jevit spíše jako minulost. Divoký západ, někdy možná až středověk. To vše na nás z knihy vyskočí, protože svět se hnul.

kniha začíná ve světě, který je v daleké(možná i blízké) budoucnosti. Je to svět, který je zničený. Všude poušť, občas nějaká osada. Lidé už neumí slušně mluvit, naší dnešní mluvě říkají Ušlechtilá řeč.

Hlavní hrdina, Roland, je poslední pistolník. Je to vlastně jakýsi rytíř, který má zachránit svět. To se možná stane, když najde Temnou věž.

Aby se dozvěděl, jak se dostane k Temné věži, musí dohonit muže v černém. Což se nakonec i stane.

Cestou vyplení jednu vesnici, ve druhé narazí na chlapce jménem Jake, který poté putuje s Rolandem. Než Roland dostihne muže v černém, musí si vybrat mezi chlapcem, na kterého je citově vázán, i když si to nechce připustit, a Věží. Pistolník zvolí Věž a pomyslného syna nechá umřít.

„Tak jdi,“ říká mu Jake, než se zřítí do propasti. „Jsou i jiné světy než tento.“

Pistolník se dozví, že muž v černém je falešný přítel jeho otce z dob, kdy se svět hnul. Jeho jméno je Walter. Mluví celou noc, ale ve skutečnosti Roland zestárne o několik let. Walter mu vyloží budousnost pomocí tarotových karet – Vězeň, Paní stínů a Smrt, „ale ne pro tebe, pistolníku“.

Něco jsem o knize četla. Neočekávala jsem žádný horor a musím říct, že kniha mě mile překvapila. Prvky hororu jsou sice zanedbatelné, ale přesto tam je to kouzlo, které umí vytvořit snad jenom King. Krásné počtení, už jsem se vrhla na druhý díl, Tři vyvolení.

Příspěvek byl publikován v rubrice ... Stephen King se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *